TZOB: Hobi Bahçeleri Tarım Arazilerini Parçalıyor

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Hobi Bahçeleri Tarım Arazilerini Parçalıyor”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, verimli tarım arazilerinin kooperatifleşme ile bölünerek hobi bahçelerine dönüştürülmesinin tarım arazilerinde parçalanmayı artırdığını belirtti. Bayraktar, Toprak Bayramı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, tarım arazilerinin bölünmesinin ve yapılaşmanın doğru olmadığını vurguladı.

Toprak Bayramı ve Toprağın Değeri

Bayraktar, her yıl Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu’nun kabul edildiği 11 Haziran’ı takip eden ilk pazar gününün, Toprak Bayramı olarak kutlandığını hatırlattı. Toprağı korumanın gelecek nesillere bırakılabilecek en değerli armağan olduğunu belirten Bayraktar, “Toprak, sadece çiftçilerimiz için değil, tüm insanlık için ve geleceğimiz için değerli bir hazinemizdir. Bu bilinçle herkes toprağı korumak için elinden geleni yapmalıdır,” dedi.

Tarım Arazilerinin Azalması

Bayraktar, tarım arazilerinin yıldan yıla azaldığını belirterek, Türkiye’nin toplam arazi miktarının son 20 yılda 26,6 milyon hektardan 23,9 milyon hektara gerilediğine dikkat çekti. Atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması ve tarım arazilerinin korunması amacıyla çeşitli çalışmalar yapıldığını aktaran Bayraktar, “2019’da 23 milyon 99 bin hektar olan toplam işlenen tarım alanı 2023’te yüzde 3,6 artarak 23 milyon 942 bin hektara ulaştı,” bilgisini paylaştı.

Kişi Başına Düşen Arazi Miktarının Azalması

Bayraktar, tarımsal üretim yapılan tarım arazilerinin arttığını ancak bu artışın hızla artan nüfus karşısında yetersiz kaldığını belirtti. Artan nüfusla beraber kişi başına düşen arazi miktarının azalmaya devam ettiğini vurgulayan Bayraktar, “Tarım arazilerinin amaç dışına çıkarılması kesinlikle önlenmelidir. Verimli tarım arazileri yerine tarıma elverişli olmayan, daha verimsiz arazilerin kullanılmasına özen gösterilmelidir. Birinci sınıf sulamaya uygun tarım arazilerimizin imara açılmasına asla izin verilmemelidir,” dedi.

Hobi Bahçeleri ve Tarım Arazilerinin Parçalanması

Bayraktar, çiftçilerin son yıllarda tarım arazilerinin aralarına kurulan hobi bahçeleri ile baş etmeye çalıştığını belirtti. Hobi bahçelerinin tarım arazilerinde parçalanmayı artırdığını ve bu yapılaşmaların tarımsal üretimde verimliliği düşürdüğünü vurgulayan Bayraktar, “Verimli tarım arazilerinin kooperatifleşme ile bölünerek hobi bahçelerine dönüştürülmesi doğru değildir. Arazilerin parçalanması, Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu kapsamında yasak olmasına rağmen, hobi bahçelerinin artması denetimlerin yetersizliğini gösteriyor. Hobi bahçesi yapımı, araziye beton dökülmeden belediyeler tarafından en başta engellenmelidir,” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR