Yeni Bakan Vahit Kirişçi’den Dikkat Çeken Açıklamalar

Dün Resmi Gazete‘de yayınlanan atama kararıyla beraber, Bekir Pakdemirli’nin yerine gelen, yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi devir teslim töreninde bakan olarak ilk dikkat çekici konuşmasını yaptı. 

⭕ Hemen aşağıda yazan 1.paragrafı söylerken, bir saniyeliğine eski bakan Pakdemirli’nin yüzüne baksa da, kameralar o anda sadece kendisini çektiği için Pakdemirli’nin yüz ifadesi gözükmedi:

✅ “Küresel iklim değişikliğinin güncel bir başlık haline geldiği bir dönemde tarımın ne kadar hayati öneme haiz olduğu, vazgeçilmez bir sektör olduğunu hepimiz görmüş olduk. Maalesef çok önceleri ‘Ya bu ülke bunları üretmese de olur, bunlar ithal edilebilir ve ithal edildiğinde de bunun mali tutarı şu olur’ deyip tarımı ihmal edenler bu ülkede çok oldu”.

✅ “Eğer bir şeye stratejik diyorsanız aynı zamanda onun vazgeçilmezliğinden de söz etmiş olursunuz. Vazgeçilmez ve stratejik olan bir şeyi de mutlak suretle bulunurlukla eşleştirmemiz lazım. Yani bir şeye stratejik ve vazgeçilmez diyeceksiniz ama bulunulurluk konusunda eksiğimiz, noksanımız…”

✅ “Tarım ve Orman konusunda hizmetlerin en yücesini, standartların en üstünü mutlaka kendi sektörümüzde inşallah uygulayacağız. Gururdan ve kibirden Rabbimize sığınırız. Bunların hepsinin geçici olduğunu hiç aklımızdan çıkarmayız. Şayet aklımızdan çıkardığımız bir gün olursa da buradaki hazirunun ve basın mensubu arkadaşlarımızın da hatırlatmasını isteriz. Bu ülkenin her şeyi var”.

✅ “1983-85 yılları arasında bu bakanlıkta ziraat mühendisi olarak çalıştım, içinizden birisiyim yani. O manada Bakanlığın Merkez teşkilatında çalışmasak bile, test merkezi olarak Yenimahalle’deki yerimde çalıştım. İnşallah biz de bir hoş seda bırakırız bu gökkubbede arkamızdan. Sayın bakanımıza bizim şu anki kurduğumuz cümleler gibi bizden sonra bu görevi devralacak olanlar da benzer cümleleri kurarlar inşallah.”

🔼🔼 Burada “gururdan ve kibirden Rabbimize sığınırız” cümlesinin üzerinde duralım. Bir dönem Adalet ve Kalkınma Partisinde milletvekilliği yapmış ve MKYK Üyesi Şamil Tayyar, Twitter’da TT olan şu tweet’i atmıştı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR