Birlik Başkanından Buğdayda Düşük Fiyat Beklendisi – 5,75 TL

📌 Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru; Bloomberg HT’de Tarım Gazetecisi İrfan Donat aracılığıyla , 2022 yılı için buğday maliyetini kalem kalem hesaplayarak taban fiyat beklentisini açıkladı.

✅ “Buğday üreticilerimiz ve buğday piyasalarından aldığımız bilgiler çerçevesinde, hasat döneminde, bu yılki ekmeklik buğday fiyatlarının; mazot, gübre, sertifikalı tohum ve fiyat farkı desteklemeleri hariç 5.75 TL/Kg olmasının üretimin sürekliliği için uygun olacağı görüşüyle kamuoyunun takdirlerine sunarız”.

✅ “Geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle 17 milyon ton civarında gerçekleşen buğday üretimimiz, kendi ihtiyacımız olan buğdayı da yurt dışından ithal etme mecburiyetinde bırakmış, pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşının da başlamasıyla buğday fiyatları dünya piyasalarında yükseldiğinden, ülkemize maliyeti yüksek olmuştur. TMO, Türkiye’nin en büyük hububat alıcısı konumunda olması sebebiyle, piyasayı daha aktif düzenlemesi ve piyasaya daha etkin müdahale edebilmesi açısından açıklanacak hububat alım ve satış fiyatlarını, ülkemizin geniş hasat coğrafyası ve değişen piyasa koşulları göz önüne alınarak, haftalık güncelleme yapması, alım fiyatlarıyla beraber satış fiyatları ve şartlarını da açıklanması beklentimizdir” dedi.

📌 1 dekarda maliyeti 1.703,51 TL olarak hesaplanan buğdayın, verim beklentisinin 400 kg düşünüldü. Yani kilogram maliyeti 4,26 TL olarak bulundu. Buna %35 kar eklenince, desteklemeler hariç 5,75 TL fiyat ortaya çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR