DOKA’dan Anadoludakiler Projesi ile Yerel Kalkınma Atağı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan Anadoludakiler Proje Teklif Çağrısı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), Anadoludakiler Projesi kapsamında Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı’na (SOGEP) çıktı. Bu projeyle yerel ve bölgesel kalkınmanın desteklenmesi hedefleniyor. Projelerin asgari bütçesi 1 Milyon TL olacak ve öncelikli olarak istihdam edilebilirliği artırmak, sosyal girişimcilik ve sosyal sorumluluk içermesi isteniyor.

Anadoludakiler Projesi ve Amaçları

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Anadoludakiler Projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde hayata geçiriliyor. Proje, toprakların tarımsal bereketi, mutfak kültürünün zenginliği, zanaatkarların becerilerinin hikayelerle görünür kılınması ve girişimciler ile kooperatifler için yenilikçi fırsatların ortaya çıkarılmasını amaçlıyor. Ayrıca, yerel ve bölgesel kalkınmanın desteklenmesi de projenin önemli hedefleri arasında yer alıyor.

SOGEP Programı Hedefleri

DOKA’dan yapılan açıklamada, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2024 yılında ülke genelinde yürütülecek olan (SOGEP) – Anadoludakiler programına ilişkin proje teklif çağrısı başlamıştır. SOGEP Programının amacı, programın uygulandığı illerde yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek, değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak, istihdam edilebilirliği artırmak, sosyal içermeyi, sosyal girişimciliği ve yenilikçiliği desteklemek ve sosyal sorumluluk uygulamalarını yaygınlaştırmaktır. Anadoludakiler markası ile de topraklarımızın zenginliğinin dijital platformda paylaşılarak yerel üreticilerin desteklenmesi, geleneksel kültürün yaşatılması ve yerel potansiyellerin keşfedilmesi amaçlanmaktadır,” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR