GDO Skandalı: Tekirdağ’da Sahte Raporlarla Getirilen Mısır ve Kanola Toplatıldı


Tekirdağ’da GDO’lu Mısır ve Kanola Skandalı: Sahte Raporlar ve Toplatılan Ürünler

Tekirdağ’da, GDO’lu olduğu iddia edilen mısır ve kanolanın ülkeye sokulmasıyla ilgili detaylar netleşmeye başladı. Rusya ve Ukrayna’dan gelen 10 gemi dolusu mısır ve kanolanın sahte analiz raporları ile Tarım Bakanlığı’na bildirildiği ortaya çıktı.

Sahte Raporlar ve Yasadışı Boşaltma

Rusya ve Ukrayna’dan 5 firma tarafından getirilen 7 gemi mısır ve 3 gemi kanola, sahte analiz raporları ile Tarım Bakanlığı’nın sistemine yüklendi. Bu sahte belgelerle gemilerdeki yükler boşaltılarak çeşitli fabrikalara dağıtıldı. Olay, kurum içinden yapılan ihbar sonucunda ortaya çıktı.

Vali’den Toplatma Talimatı

Tekirdağ Valisi Recep Soytürk’ün talimatıyla, çeşitli fabrikalara dağılan 10 gemi yük geri çağrıldı. Marmara’nın çeşitli illerine dağılan ürünler, Tekirdağ’da bir depoda soruşturma sonuçlarına kadar bekletilecek. Şu ana kadar piyasaya dağıtılan ürünlerin yarısı toplatıldı, diğer yarısının ise izine rastlanmadı.

Sistem Manipülasyonu ve Sahte Belgeler

Skandalın detayları ortaya çıkmaya başladı. İddialara göre, Tarım Müdürlüğü personelinin şifresi kullanılarak toplamda 5 firmaya ait 10 gemi mala ilişkin sahte analiz raporları ve sahte izin belgeleri sisteme yüklendi. Şifresi kullanılan personelin olaylardan haberdar olup olmadığı ise soruşturma sonunda netleşecek. Ayrıca, gemilerden alınan numunelerin laboratuvarlarda kontrol edilmediği, bunun yerine sahte raporların Bakanlığın sistemine yüklendiği belirlendi.

Bakanlık ve Savcılık Devrede

Tekirdağ Valiliği, Tarım Bakanlığı’ndan müfettiş talep etti ve müfettişler çalışmalara başladı. Konu ile ilgili ön rapor hazırlanacak. Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı da olayla ilgili hızlı bir şekilde soruşturma başlattı. Savcılık, Tekirdağ İl Emniyeti Müdürlüğü’ne konuyu bildirerek soruşturmayı derinleştirdi. İthalat yapan 5 firma ve Tarım Müdürlüğü’nde görevli personelin gözaltına alınabileceği bildirildi.

Tarım Bakanlığı, henüz analiz yapılmayan ürünlerde GDO olup olmadığını yapılacak analizler sonucunda belirleyecek.

Bu skandal, ülkemizde tarım ürünlerinin denetimi ve güvenliği konusunda önemli soruları gündeme getirdi. Soruşturmanın sonuçları ve yapılacak analizler, GDO’lu ürünlerin ülkeye sokulmasıyla ilgili endişeleri gidermede önemli rol oynayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR