Kuhn Akıllı Pulluk – Kuhn Smart Plough

Kuhn Akıllı Pulluk

Sizlere Kuhn Akıllı Pulluk’tan bahsedeceğim. Daha önce pek çok pulluk çeşidi görmüşsünüzdür. Otomatik pulluk, yaylı pulluk, dönerli pulluk, pimli pulluk, profil pulluk, çekili pulluk, diskli pulluk vs. Kimisi özelliğiyle isim almıştır, kimisi kullanım alanıyla, kimisi de malzemesiyle. Ancak şimdi bahsedeceğim pulluk hepsinden çok farklı. Çünkü bu ürün Agritechnica 2017 gümüş madalya ödülünü almış bir pulluktur. Kuhn’un çıkarmış olduğu yeni sistem bu ürünün hem kendisi hem de adı “Akıllı”dır. İngilizce ise “Smart Plougt” olarak isimlendirilmektedir.

Kuhn Akıllı Pulluk

Akıllı Pulluk Nasıl Çalışır?

Akıllı pulluğu benzerlerinden ayıran özellik gövdesinin otomatik olarak parça parça oynamasıdır. Bu şu anlama geliyor: Pulluğun tüm kulakları aynı hizada toprağa batıyor, aynı hizada topraktan çıkıyor. Yani pulluğun bütün kulakları aynı anda hareket etmek yerine parça parça hareket edebiliyor. Akıllı pulluğun çalışma mantığını gösteren aşağıdaki resim anlamanıza yardımcı olacaktır.

kuhn akıllı pulluk
Akıllı Pulluğun Çalışma Şekli

Akıllı pulluğun her kulağında ayrı bir piston vardır ve bunlar bağımsız hareket eder. Üstelik operatöre daha fazla konfor ve sürümde daha fazla hassasiyet için bu pistonlar GPS sayesinde kontrol edilir. GPS vasıtasıyla gerçekleşen otomatik kaldırma ve indirme, sürümü kolaylaştırırken operatörün yaptığı işe özellikle traktöre tam olarak konsantre olmasını sağlar.

Gelişmiş Tarla Sürme Performansı

Akıllı pulluk ilerki dönemlerde tesviyeye ihtiyaç duyulmayan daha düzgün bir tarlanın oluşmasına zemin hazırlar. Zamandan tasarruf sağlarken yüzey verimliğini de artırır. Çünkü aynı anda toprağa batan ve topraktan çıkan pulluk kulakları yastık başlarında zikzak oluşmasına sebep olur. Aynı hizada toprağa batan ve topraktan çıkan pulluk kulakları ise zikzak oluşmasını engelleyecektir. Bu sayede yastık başları minimum seviyeye iner ve bu kısımları sürerken gerçekleşen toprak sıkışması ve gereksiz manevranın da önüne geçilir.

Bildiğiniz gibi pulluk kulağı arttıkça yastık başı mesafesi de artmaktadır. Akıllı pulluk sayesinde en fazla kulak sayısına sahip pullukla bile tarlanın başından sürüme yapılabilir.

Normal Pulluk ile Akıllı Pulluk Arasında Fark

Aşağıdaki videodan ise çalışma şeklini canlı olarak görebilirsiniz.

Kuhn bu teknoloji sayesinde pulluk dünyasında yeni bir çığır açmış gibi görünüyor. Umarım ülkemizde pulluk üretimi yapan firmaların da böyle yeniliklerini görebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR