Bakan Pakdemirli: “Çiftçinin geliri %80 arttı, borcu %40 azaldı”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bir otelde düzenlenen İzmir Medya Plaftormu buluşmasında gazetecilerle bir araya gelerek güncel gelişmeler ve tarım politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Tarım Kredi borçlarının ertelenmesi veya faizlerin silinmesi gibi bir çalışma var mı?” sorusuna şu şekilde cevap verdi ve devam etti: 

✅ “Faizlerin silinmesi sektörü doğru bir noktaya getirmeyecektir. Tarım sektörünün en çok kayırılan alan. Geçen yıl itibarıyla baktığımda çiftçinin geliri yüzde 80 oranında arttı. Borçluluğu da yüzde 40 küsurlar civarında artmış. Bunun anlamı şu, 2018’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geldiğinde çiftçinin hasılaya göre yüzde 52’ye gelmiş olan borcu bugün yüzde 40’larda. Bunun anlamı şu, çiftçimiz bugün para kazanıyor. Kazandığı parayla da borçlarının önemli bir bölümünü hafifletiyor.”

✅ “Son 3,5 senede çiftçimizin geliri artmıştır, borçlarında da azalma vardır. Bununla alakalı ekstra yapılandırma sıfır faizle olmaz. Biz isteriz sıfır faizle olsun, bedava olsun hibe olsun ama bunlar hep devletlerin imkânlarıyla yapılan işler ve dünyanın hiçbir yerinde de yoktur. Piyasa neyse piyasa fiyatlarına göre çok daha uygun koşullarda çiftçimizi desteklemeye devam edeceğiz” dedi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR