Besiciye Uygun Maliyetli Arpa Satışına Ara Verildi

📌 Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO); hububat hasadının başlamasıyla beraber, açıklanması 4 gözle beklenen hububat alım fiyatları ve hayvancılara satılan ucuz arpa ekseninde bir kamuoyu duyurusu yapma gereksinimi duydu. Duyuruya göre; 2022 arpa hasat sezonu bitinceye kadar hayvancılık işletmelerine yönelik ucuz arpa satışına ara verildi. 2022 hububat fiyatlarının açıklanacağı tarihe dair bir bilgi verilmedi. Duyurunun tamamı:

“Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), uyguladığı alım ve satış politikaları ile hububat piyasalarında istikrarı sağlamakta, üreticilerimiz ve tüketicilerimiz arasındaki dengeyi tesis etmektedir. Bu kapsamda 2021 yılı hasat döneminde yaşanan kuraklığın ardından gereken tedbirleri ivedilikle almış, iştigal alanına giren ürünlerde piyasadaki arz açığını gidermek üzere çalışmalarına başlamıştır.

Bu çalışmalardan biri olan Yem Regülasyonu kapsamında, TMO stoklarındaki yem hammaddeleri 2021 Temmuz ayından itibaren besici ve yetiştiricilerimiz ile yem üreticilerine yönelik satışa açılmış, söz konusu çalışma ile hayvancılık sektörünün yem maliyetlerinin düşürülmesi hedeflenmiştir. Nitekim yapmış olduğumuz uygun fiyatlı hammadde satışları ile hayvancılık sektörüne ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlanmıştır.

Diğer taraftan 2022 hasat döneminde, ülkemiz arpa üretimi geçen yılın üzerinde ve son yılların en yüksek seviyesinde beklenmektedir. Normal üretim dönemlerinde TMO, üreticilerimizin ürün arzının olumsuz etkilenmemesi amacıyla, hasat devam ederken satış gerçekleştirmemektedir. Hâlihazırda arpa hasadının ülkemizin belirli yörelerinde başlamış olması ve kısa zamanda hasadın yaygınlaşacak olması nedeniyle, TMO’nun arpa satışlarına hasat süresince ara verilmiştir. 2022 hasadının tamamlanmasını müteakip arpa satışlarımıza yeniden başlanacaktır. 

Ülkemiz 2022 mısır hasadı Ağustos ayından sonra başlayacağından Kuruluşumuzun kanatlı sektörüne (yumurta ve beyaz et) ve süt üreticilerine yönelik olarak Mayıs ayında 225 bin ton mısır tahsis edilmiş olup teslimat süreci başlamıştır.

Mısır satış ve teslimatlarımıza Haziran ayında da devam edilmesi planlanmaktadır.

TMO tarafından piyasalar yakından takip edilmekte olup piyasa istikrarına yönelik gereken tüm tedbirler alınacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”                                                                 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR